Ár: 25 000 Ft
Gyökérkezelés akkor szükséges, ha a fogban a szuvasodás nagyon mélyre terjed és/vagy a fogban található ideg-ér hálózat (pulpa) a baktériumok miatt begyullad, vagy elhal. A fogbél elhalása gyakran erős fájdalommal jelentkezik (akut pulpitis), de észrevehetetlenül, fájdalom nélkül is előfordulhat (krónikus gyulladás, gangrénás fog). Ilyenkor a fog elhalását véletlenül vesszük észre, pl. vitalitásvizsgálattal (hidegteszt), vagy röntgenképen. A gyökérkezelés azon fogászati ellátások közé tartozik, amely a megbetegedett fog megtartásának utolsó lehetőségét jelenti. A gyökérkezelés során a begyulladt, illetve elhalt idegszöveteket, ereket vékony reszelőkkel eltávolítjuk, a baktériumoktól a gyökércsatornát megtisztítjuk, fertőtlenítjük. A kezelések között egy gyógyszeres anyagot helyezünk a gyökércsatornákba, a fogat ideiglenes töméssel zárjuk le. A végleges gyökértömés elkészítésének feltétele a panaszmentes fog.
A gyökérkezelés rendelőnkben a legújabb technológiával, a VDW RECIPROC gépi gyökértágító és egy elektromos gyökércsatorna-hossz meghatározó készülék segítségével történik. A gyökérkezelő eszköz elektromos módon, a káros röntgensugárzás nélkül képes a gyökérhossz pontos bemérésére. Minden gyökérkezelés alkalmával kofferdamgumi izolálást alkalmazunk, megakadályozva, hogy a szájüreg többi részéről felülfertőződjön a fog, illetve hogy az alkalmazott fertőtlenítőszerek a szájüregbe kerüljenek.
Érzéstelenítés után eltávolítjuk a szuvasodást, vagy a tömést a fogból, és behatolunk a fogbélkamrába. A fogbél eltávolítása lehet akár teljesen fájdalommentes (ha már teljesen elhalt), vagy megfelelő érzéstelenítés mellett is kissé fájdalmas (gyulladt állapotban). Megkeressük a gyökércsatornákat, eltávolítjuk az elhalt, gyulladt fogbelet, és lehetőséget biztosítunk a gyökércsúcs körül felhalmozódott genny és baktériumok távozására. Bemérő műszer segítségével meghatározzuk a gyökércsatorna hosszát és a gyökércsatornákat speciális gyökérreszelőkkel feltágítjuk, fertőtlenítjük. A gyökérkezelés további lépéseihez nem szükséges érzéstelenítő, nem várható fájdalom. A kezeléseken kívül a fog kisebb-nagyobb fájdalma, ráharapási érzékenysége mindaddig fennmaradhat, amíg a gyökércsúcsnál a gyulladás teljesen meg nem szűnik. A csatornákba a kezelések között gyógyszeres anyagot, a fogba ideiglenes tömést teszünk, mely körülbelül 2 hétig aktív, tehát kéthetente érdemes kicserélni. Amikor az orvos úgy ítéli, hogy a fog megtömhető, elkészítjük a gyökértömést. Gyökértömés után néhány napig fájdalom jelentkezhet, ami egy enyhe gyulladás következtében alakul ki. Ekkor ugyanis a gyökértömésből felszabaduló anyagok, és az oxigénmentes környezet hatására az esetlegesen élve maradt baktériumok is elpusztulnak, és ez okozhat minimális helyi gyulladást. A fog pár nap elteltével teljesen panaszmentessé válik.
A gyökérkezelés során komplikációk léphetnek fel, melyeket a gyökércsatornák esetleges görbe lefutása, elzáródása, szűkössége, szövevényessége okozhat. Görbe vagy szűk gyökércsatornák esetén előfordulhat a reszelők törése. A szövevényes csatornalefutás miatt előfordulhatnak olyan oldalcsatornák, szűk csatornácskák, amiket nem sikerül megfelelően kitisztítani.Ilyenkor panaszok léphetnek fel (fájdalom, duzzanat), vagy szükséges többszöri, sokszor hosszadalmas kezelésekre visszajönni. Esetlegesen az is kiderülhet, hogy a fogat nem lehet megmenteni, vagy szájsebészeti beavatkozással kell kitisztítani a gyulladt gyökércsúcs körüli területet (rezekció). Korábban gyökérkezelt fogak esetében csökken az esély a gyógyulásra. Egy fogorvos sem adhat tehát garanciát a gyökérkezelés sikerességére, a komplikációk nagy része a teljes mértékű körültekintés ellenére, előre nem látható.
Gyökérkezelés nélkül a pulpakamrában/gyökércsatornában lévő baktériumok elkezdik lebontani a pulpa szövetét. Ilyenkor olyan bomlástermékek szaporodnak fel, amelyek pl. melegben tágulnának, de a szűk helyen nem tudnak, és így érzékenységet, fájdalmat okoznak. A baktériumok károsító hatása nem korlátozódik kizárólag a pulpára. A gyökércsúcs végén levő nyíláson keresztül kijutnak a foggyökér körüli szövetekbe, és ott gyulladásos folyamatokat indítanak el. Ennek a későbbiekben számos súlyos következménye lehet (gócbetegségek kialakulása: foltos hajhullást, bőrbetegséget, szív és érrendszeri problémákat, vesebetegséget), akár fogelvesztéssel is járhat. Ezért nagyon fontos az idejében elvégzett gyökérkezelés.
Egy gyökértömött fog már nem “él”, azaz a kezelés során nem csak az ideget, hanem az ereket (a vérkeringést) is eltávolítjuk. Ezzel megszűnik a szervesanyag utánpótlása a fognak. Megváltozik a színe (elszürkülhet), és a szerkezete sem olyan ellenálló mint egy élő fogé, könnyebben törhet. A törés elkerülésére ajánlott végső ellátásként betét vagy csapos korona készítése a fogba. A gyökértömött fogak ellenőrzését félévenként/évenként javasoljuk.